Co tam słychać w Puszczy?

W dniu 26 września klasy: 1 AC, 2 C (geograficzna część klasy) i 3 A wybrały się już na drugi edukacyjny rajd po Puszczy Bukowej.

Trasa rajdu wiodła od pętlu tramwajowej przy ulicy Turkusowej, potem ulicą Mączną wzdłuż rzeczki Chajnówki a następnie trasą wytyczoną przez naszych absolwentów Jakuba Szewczyka i Janka Zaśko. Na trasie rajdu mogliśmy zobaczyć pozostałości po wspaniałych obiektach, które znajdowały się w Puszczy Bukowej i kiedyś tętniły życiem. Były miejscem odpoczynku i relaksu (choćby restauracja Mittelmühle). 

Szwedzki Kamień to jeden z wielu głazów w Puszczy Bukowej, który ma swoje „imię” i historię. Jego rozmiary są imponujące: obwód 970 cm i wysokość 170 cm (głaz ten to gneis plagioklazowo-biotytowy). Głaz posiada głębokie pęknięcia mrozowe. To jeden z obiektów na naszej trasie. Każdy obiekt na trasie był doskonale opisany przez Jakuba Szewczyka- miłośnika Puszczy Bukowej i pewnie w przyszłości przewodnika turystycznego po niej ( i nie tylko).

Kolejnym punktem rajdu był najwyższy szczyt  Puszczy Bukowej czyli Bukowiec (148,4 m n.p.m), na którym wznosi się przeciwpożarowy punkt obserwacyjny. Z Bukowca przeszliśmy przez Przełęcz Bukową pod Źródełko pod Bukowcem i dalej przez Bramę Cwojdzińskiego trafiliśmy już na Polanę Harcerską. Z pewnością dla wielu był to punkt kulminacyjny rajdu. Nasz absolwent Łukasz wraz z pomocą uczniów rozpalił ognisko. W zasadzie nikt nie ogłosił konkursu na największy „patyk” na ognisko ale naturalnie konkurs zrodził się sam. Zdecydowanym zwycięzcom został Jędrek (patrz zdjęcia!).

Zanim ognisko nabrało mocy, klasy wybrały drużyny do udziału w konkursie o wiedzy o Puszczy Bukowej. Na prośbę Pana Marka (nauczyciela matematyki) jedno pytanie było matematyczne. Walka była zacięta. Klasa 1 AC długo walczyła z zadaniem matematycznym… i je rozwiązała (brawo!). Choć nie wygrała to świetnie się spisała.  Wygrała klasa 3 A- gratulacje! Zespoły otrzymały słodkie nagrody. Po usmażeniu kiełbasek wyruszyliśmy w drogę powrotną, przechodząc pod Estakadą w Klęskowie. Pogoda była doskonała, zresztą tak jak i nastroje. Wśród nas byli i tacy co znaleźli prawdziwki! Spotkaliśmy też zaskrońca, padalca, kanie (grzyby)…i wiele innych pięknych rzeczy. Puszcza Bukowa o tej porze jest cudowna. Zmieniające się kolory liści, światło przebijające przez nie, odgłosy ptaków to wszystko sprawiło, że można było na chwilę… zapomnieć o szkole i obowiązkach.

W pięknych okolicznościach przyrody i w dobrym towarzystwie czas szybko minął. Pora wracać do domu. W rajdzie uczestniczyli też Maciek i Tymek (nasi absolwenci), którzy stali na czele rajdu i brali czynny udział w turnieju klas. Dziękujemy naszym absolwentom za organizację rajdu i pomoc w jego przeprowadzeniu. Zapraszamy na kolejne rajdy. Szczególne podziękowana za pomysły rajdu i udział w nim należą się dla Pani Barbary Grabowskiej i Katarzyny Piotrowskiej. Do kolejnego rajdu już tylko rok!

 

Adres

Katolickie Liceum Ogólnokształcące

im. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Al. Wojska Polskiego 76, 70-481 Szczecin

tel. 91 423 38 57, mail: sk@sk.edu.pl

Kadra

Dyrektor: mgr Maciej Muszyński

Zastępca: mgr Magdalena Biskup

Pedagog: mgr Joanna Ronka

Prefekt: ks. Michał Mikołajczak

Dane

ROK ZAŁOŻENIIA: 1992

NIP: 852-23-65-408

REGON: 321299810

Nowy numer konta: 10 1090 2268 0000 0001 5103 6074

Copyright (c) Liceum Katolickie 2022.