Tyle niezapomnianych wrażeń!

Uczniowie klas drugich oraz 3c wraz z Wychowawcami, Panią Dyrektor, Panią Pedagog i ks. Michałem uczestniczyli w czterodniowej wycieczce (16 - 19 września) do Częstochowy, Warszawy i Niepokalanowa.

Od czwartkowego poranka podróżowaliśmy piętrowym autobusem, by po południu być na Jasnej Górze. Zwiedziliśmy tam Skarbiec Jasnogórski oraz Salę Rycerską. Wieczorem uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, którą w Kaplicy Matki Bożej, pod Jej Cudownym Obrazem odprawiał nasz ks. Michał. Uczniowie ze scholi poprowadzili śpiew, a po Eucharystii uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Ten wieczór był dla nas szczególny, bo u Matki Bożej modliliśmy się za ŚP. ks. Wojtka Manelskiego – wieloletniego prefekta, nauczyciela i dyrektora naszych szkół, w dwunastą rocznicę Jego tragicznej śmierci.

Piątkowy dzień rozpoczęliśmy baaaaaaaaardzo wcześnie. O godzinie 6 byliśmy już na odsłonięciu Cudownego Obrazu i na Mszy Świętej. Następnie po śniadaniu wyruszyliśmy w podróż na podbój Stolicy!

Warszawę zaczęliśmy zwiedzać od Placu Zamkowego, przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego i Ogród Saski. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza byliśmy świadkami zmiany warty. Dalej z naszą przewodnik – p. Martą pojechaliśmy na Żoliborz, gdzie spotkaliśmy się przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedziliśmy muzeum poświęcone Jego Osobie i Pamięci.

Kolejna podróż zaprowadziła nas do Wilanowa. Przewodnicy warszawscy oprowadzili nas po Muzeum błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II , które znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej. Następnie odwiedziliśmy Panteon Wielkich Polaków – miejsce szczególne w tej świątyni. 

Sobota obfitowała również w wydarzenie. O godz. 7.45 spotkaliśmy się z przewodnikiem – p. Jackiem, który nas oprowadził po Cmentarzu Powązkowskim. Odwiedziliśmy Powązki Wojskowe, a następnie przejechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Spod tego muzeum ruszyliśmy w kierunku Placu Zamkowego, by w małych grupach wejść i zwiedzić Zamek Królewski. Kolejnym punktem naszego napiętego grafiku była wizyta w jednym z Oddziałów Muzeum Niepodległości w Warszawie – weszliśmy na Pawiak… Wiele emocji, przeżyć, które wywołał w nas niesamowity przewodnik – p. Przemek. Jego opowieści przeniosły nas w tamten trudny czas... Pełni wrażeń obraliśmy właściwy kierunek – obiad! Po bardzo smacznym postoju odwiedziliśmy (jedno z najbardziej oczekiwanych miejsc przez naszych uczniów, zwłaszcza uczennice) Złote Tarasy. Późnym wieczorem odpoczywaliśmy już w hotelu.

Po niedzielnym śniadaniu (oczywiście w porannej porze – 6.30) wyruszyliśmy w kierunku Niepokalanowa – miejsca szczególnie związanego z patronem naszego liceum – św. Ojcem Maksymilianem. Przywitał nas brat Jan Maria. Odwiedziliśmy Radio Niepokalanów, przeszliśmy przez studia nagrań, miejsca pracy tutejszych dziennikarzy, następnie odwiedziliśmy Muzeum o. Maksymiliana, Remizę Strażacką braci franciszkanów, muzeum samochodów papieskich oraz celę o. Maksymiliana, z której został wywieziony do Oświęcimia. Weszliśmy także do franciszkańskiego kina, gdzie przedstawiono nam sceny Misterium Jezusa. W niedzielnej Eucharystii uczestniczyliśmy w kaplicy, w której kiedyś Msze Święte sprawował o. Maksymilian. Skorzystaliśmy z gościnności Domu Rekolekcyjnego braci franciszkanów i zjedliśmy obiad, po którym odwiedziliśmy niepokalanowską bazylikę i jej szczególne miejsce – Ołtarz Adoracji (jeden z ośmiu na całym świecie). Tak zakończyliśmy zwiedzanie i wsiedliśmy do naszego autokaru. O godz. 21 dojechaliśmy do Szczecina cali i zdrowi, za co dziękujemy szczególnie naszemu kierowcy – p. Andrzejowi.

Ta szkolna wycieczka nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc Fundacji PZU oraz Fundacji Księdza Wojtka. Za to finansowe wsparcie bardzo DZIĘKUJEMY! Oby kolejne wycieczki szkolne były tak udane jak ta, bo i nauczyciele i uczniowie spisali się na medal!

xMi

Adres

Katolickie Liceum Ogólnokształcące

im. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Al. Wojska Polskiego 76, 70-481 Szczecin

tel. 91 423 38 57, mail: sk@sk.edu.pl

Kadra

Dyrektor: mgr Maciej Muszyński

Zastępca: mgr Magdalena Biskup

Pedagog: mgr Joanna Ronka

Prefekt: ks. Michał Mikołajczak

Dane

ROK ZAŁOŻENIIA: 1992

NIP: 852-23-65-408

REGON: 321299810

KONTO: 33 1500 1113 1211 1001 5510 0000

Copyright (c) Liceum Katolickie 2016. Administrator: Krzysztof Sobczak. All rights reserved.