Forum w Częstochowie
- 20 wrzesień 2016
W dniach od 20 do 22 września klasy pierwsze udały się na trzydniowy wyjazd, którego finał miał miejsce na Jasnej Górze podczas Forum Szkół Katolickich.
Zanim jednak trafiliśmy do Częstochowy, odwiedziliśmy Niepokalanów, gdzie od 1927 r. działał Patron naszej szkoły. Wzięliśmy udział w Mszy świętej w Kaplicy Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, która poprzedzona była znakomitym wystąpieniem jednego z braci zakonnych na temat założyciela klasztoru. Stamtąd udaliśmy się do poświęconego jego osobie Muzeum, następnie w Sanktuarium obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia.
Wizyta w Niepokalanowie unaoczniła nam okrucieństwo wojny, udowodniła możliwość pozostania człowiekiem nawet w nieludzkich warunkach oraz utwierdziła w podziwie dla naszego Patrona.
W dniu 21 września przyjechaliśmy do stolicy. Odwiedziliśmy trzy niezwykle ważne miejsca dla miasta, ale i dla wszystkich Polaków - Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm RP i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Muzeum każda z grup zwiedzała z innym pracownikiem. Klasa 1c miała szczęście być oprowadzana przez Panią przewodnik, która udowodniła, że nawet młody człowiek może zrozumieć przeszłość i zdawać sobie sprawę z wagi wydarzeń historycznych. Oczywiście tylko, jeśli zada sobie trud ich poznania. Wyszliśmy uzbrojeni w wiedzę i dumę, nawet jeśli z wojskowego punktu widzenia powstanie warszawskie pozbawione było sensu.
Z wizyt w Sejmie i Kancelarii Premiera nasuwają się bardzo proste wnioski: nasi posłowie i ministrowie mają znakomite warunki do pracy - piękne, przestronne wnętrza, nowoczesna technologia, sztab urzędników. Z różnych stron spoglądają na obecnych Białe Orły w koronach na tle flag naszego narodu, dla którego ludzie odbywają tu służbę. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była obecność w miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące nas i naszej Ojczyzny. W Kancelarii Premiera niemal w powietrzu unosiły się powaga, napięcie i obowiązek.
Między innymi za mądrość dla rządzących mogliśmy pomodlić się na Jasnej Górze. Jeszcze 21 września uczestniczyliśmy bowiem w Apelu Jasnogórskim, a dzień później w Forum. W większości jesteśmy zgodni, że było naprawdę interesujące, a to głównie dzięki wystąpieniu ks. Wojciecha Węgrzyniaka. W sposób zabawny, logiczny i dosadny mówił on o tym co "Między wiarą a beznadzieją", oto kilka złotych myśli z tego wykładu:
"wiara jest szacunkiem", "wiara polega na szukaniu Boga", "nie ma wzrostu bez kryzysów", "w wierze nie przeszkadza wykształcenie lecz pycha", "Bóg nie mieści się w rozmiarach naszego umysłu", "Kościół jest jedyną organizacją, która rzeczywiście wyzwala, a nie zniewala", "droga do rozwoju w wierze wiedzie przez liczne próby, niezdanie którejś stanowi grzech", "nie ma miłości bez wolności". I jeszcze jeden cytat, ale tym razem prof. Jana Dudy: "wiara może być tarczą i bronią".
Większość z nas zapytana "jak było" odpowiada "bardzo udany wyjazd".
Marta Cichocka