III. rajd po Puszczy Bukowej
- 25 wrzesień 2023
W dniu 25 września klasy: 1 A oraz 2 AC wybrały się już na trzeci edukacyjny rajd po Puszczy Bukowej.
Trasa rajdu wiodła od pętlu tramwajowej przy ulicy Turkusowej, potem ulicą Mączną wzdłuż rzeczki Chajnówki a następnie trasą wytyczoną przez naszego absolwenta Jakuba Szewczyka. Na trasie rajdu mogliśmy zobaczyć pozostałości po wspaniałych obiektach, które znajdowały się w Puszczy Bukowej i kiedyś tętniły życiem. Były miejscem odpoczynku i relaksu (choćby restauracja Mittelmühle).
Szwedzki Kamień to jeden z wielu głazów w Puszczy Bukowej, który ma swoje „imię” i historię. Jego rozmiary są imponujące: obwód 970 cm i wysokość 170 cm (głaz ten to gneis plagioklazowo-biotytowy). Głaz posiada głębokie pęknięcia mrozowe. To jeden z obiektów na naszej trasie. Każdy obiekt na trasie był doskonale opisany przez Jakuba Szewczyka- miłośnika Puszczy Bukowej i pewnie w przyszłości przewodnika turystycznego po niej (i nie tylko).
Kolejnym punktem rajdu było wejście na Czanowskie Wzgórze (94 m n.p.m.), z którego rozpościera się przepiękna widok na Szczecin i okolice. Stąd przeszliśmy do Jeziora Szmaragdowego. Jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu zabarwieniu wody (skutek zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu). Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, eksploatowanej przez powstałą w 1862 roku pobliską fabrykę cementu portlandzkiego „Stern”. W okolicy dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego rozpoczęto w 1862 r. przemysłową eksploatację porwaka margli o miąższości ok. 40–60 m. Jezioro ma powierzchnię 28 540 m² i 18 metrów głębokości. Ze względu na dużą zawartość węglanu wapnia, w wodach Jeziora Szmaragdowego nie rozwinęło się intensywne życie biologiczne. Brak trzcin i szuwarów na brzegach (które stanowią dla ptactwa wodnego naturalne miejsce schronienia i żerowania) sprawia, iż rzadko na jeziorze można zobaczyć przedstawicieli awifauny. My widzieliśmy karpie i wzdręgi oraz pływające po jeziorze kaczki krzyżówki.
Dotarcie na polanę Widok z pewnością dla wielu był punktem kulminacyjny rajdu. Łukasz uczeń klasy 2 ac rozpalił ognisko. Upiekliśmy kiełbaski. Najedzeni uczniowie mogli wreście przystąpić do konkursu geograficznego z elementami matematyki. W konkursie udział wzięły trzy 5-osobowe zespoły z 1a, 2a i 2c. Wygrała klasa 2a, przed 2c i 1 a. Walka była zacięta i do ostatniej chwili nie było wiadomo kto wygra. Zespoły otrzymały słodkie nagrody. Pogoda była doskonała, zresztą tak jak i nastroje. Puszcza Bukowa o tej porze jest cudowna. Zmieniające się kolory liści, światło przebijające przez nie, odgłosy ptaków to wszystko sprawiło, że można było na chwilę… zapomnieć o szkole i obowiązkach.
W pięknych okolicznościach przyrody i w dobrym towarzystwie czas szybko minął. Pora wracać do domu. W rajdzie uczestniczyli też nasi absolwenci Maciek i Tymek oraz Michał, którzy stali na czele rajdu i brali czynny udział w turnieju klas. Dziękujemy naszym absolwentom za organizację rajdu i pomoc w jego przeprowadzeniu. Zapraszamy na kolejne rajdy. Szczególne podziękowania za pomysł rajdu i udział w nim należą się dla Pani Barbary Grabowskiej oraz naszemu przewodnikowi i organizatorowi Kubie Szewczykowi. Kolejny rajd już za rok!