Fizyczne Lwy

Dnia 28 września 2020 roku odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „ Lwiątko” organizowanego przez Fundację „Akademia Młodych Fizyków” z siedzibą w Krakowie. Zasady konkursu są następujące: odbywa się on jednocześnie we wszystkich ośrodkach, każda grupa wiekowa otrzymuje 30 zadań testowych na trzech poziomach trudności ( zasady identyczne jak w konkursie „Kangur”).

Grupy wiekowe:

• Klasa 7 i 8 szkoły podstawowej
  • Klasa 1 liceum i technikum po szkole podstawowej
  • Klasa 1 liceum i technikum po gimnazjum
  • Klasa 2 liceum i technikum po gimnazjum
  • Klasa 3 liceum i 3 i 4 technikum po gimnazjum

W każdej grupie wiekowej wyłaniany jest i nagradzany uczestnik, który uzyskał wynik wyróżniająco wysoki. Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:

• „hiperon Ω” – dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
  • „kaon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
  • „taon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Konkurs „Lwiątko” odbywa się tradycyjnie w kwietniu, jednak w tym roku w związku z zawieszeniem zajęć  Konkurs odbył się we wrześniu a  uczniowie przystępujący do Konkursu pisali test na tym poziomie, na którym zostali zgłoszeni w roku szkolnym 2019/2020.

W naszej szkole do Konkursu „Lwiątko” w roku 2020 przystąpiło 17 uczniów, w tym 10 uczniów z klas drugich i 7 uczniów z klasy trzeciej.

Klasa 2C: Jakub Bałdyga, Antoni Byjoś, Mateusz Stankiewicz, Mikołaj Woronko, Antoni Żygadło.

Klasa 2A: Paulina Bieniek, Maciej Jarząbek, Michał Piwko, Michał Powałka, Łukasz Strzelczyk.

Klasa 3A: Krzysztof Abramowski, Bartosz Bagiński, Aleksander Chodyniecki, Marcin Kamasa, Adam Romanowski, Eryk Vykysaly, Alicja Żygadło.

Wynik wyróżniająco wysoki uzyskali uczniowie: Krzysztof Abramowski z klasy 3A i Maciej Jarząbek z klasy 2A.
Krzysztof Abramowski i Maciej Jarząbek zostali nagrodzeni honorowym tytułem „taon”. Krzysztof Abramowski uzyskał najwyższy wynik w szkole.

Dziękuję   wszystkim uczestnikom za udział a zwycięzcom gratuluję wiedzy!
Hanna Bartnik
Nauczyciel Fizyki